Children header

Miniprůvodce při výběru dětských brýlí

  1. Materiál – dejte přednost plastu

Plastové brýle jsou lehčí, pružnější, bezpečnější, netlačí na nose, nevznikají alergické reakce při styku s kůží jako u kovu. Tyto vlastnosti splňují také kovové brýle z titanu, jsou však značně dražší.

  1. Nosník – nesednou-li na nose, nesednou vůbec

Dětský nos je méně vyvinutý, kořen nosu je širší, a ne každý výrobce toto zohledňuje. Nosník má nos „obejmout“, chybná je mezera mezi nosem a nosníkem. Brýle se po usazení nemají dotýkat spánků a lícních kostí. Po usazení brýlí na nos zkontrolujte, zda jsou panenky co nejvíce uprostřed očnice, a to především  horizontálně. Zabráníte tak nadhlížení  a podhlížení dětí mimo brýle.

  1. Upevnění – nesmí se ani hnout

Teď, když jsme brýle správně usadili, musíme je na místě udržet. Děti jsou velmi aktivní, více se pohybují, proto je upevnění velmi důležité. Požadovaný optický střed čočky je v jednom bodě, který optik změří vzdáleností panenky od středu nosu a označením výšky po usazení brýlí. Pro dosažení správné korekce musí být tento bod před panenkou. Pohybu brýlí, ať už horizontálně, či vertikálně, zabráníme správným uchycením kolem hlavy nebo za ušima použitím stahovacích šňůrek, stoperů aj.

  1. Nezapomeňte na okluzor

Má-li dítě předepsaný okluzor, informujte svého optika. Pokud se dítě brání nošení nalepovacího okluzoru, vyzkoušejte jiné alternativy, například látkový okluzor s dětským motivem, který si dítě snadněji oblíbí.

  1. Nechte výběr na dítěti – dětí vědí, co chtějí

Předložte dítěti 2 – 3  kusy brýlí, které optik doporučí jako vhodné pro korekci a nechte, ať si samo vybere, které bude chtít. Brýle se stanou na dlouhou dobu součástí dítěte, proto je důležité, aby k nim dítě mělo kladný vztah.
I dobrá psychika pomáhá k nápravě!